حق نامگذاری

تا به حال چندين بار به اين موضوع فکر کردم که ما و نسل بعد از ما ،کودکانی که در ايران با فرهنگ حاکم بر آن به دنيا ميايند دارای چه حقوقی هستند ؟

منظورم حق اجتماعی و برخورداری از امکانات جمعی و حقوقی نيست .منظورم حق فردی يک انسان کامل است . انسانی که با عقايد و بينش خاص و متعلق به خودش شکل گرفته و خواستار مواردی است که منحصرا به خودش مربوط است .اگر از اين موضوع که در کشور ما اين دولت است که تصميم ميگرد ملت چه بپوشند ،چه رفتاری داشته باشند ،چه عقيده مذهبی داشته باشند ،حتی چه ببينند و چه بشنوند و به سلامتی ديگر سانسور اينترنت هم به سبزه آراسته شد و ...صرف نظر کنيم ،

موارد شخصی ديگری وجود دارد که گاهی تا پايان مرگ گريبانگير يک فرد است . حق نامگذاری در تمام دنيا با پدر و مادر است که کودکی را به دنيا آورده اند اما به غير از سرزمين مهد تمدن ما ،در نقاط ديگر دنيا تمام افراد ميتوانند نام خود را بعد از نوجوانی عوض کنند گاهی فرد تا آخر عمر با اسم مستعاری که خودش انتخاب کرده زندگی ميکند و ميميرد و از اين نام هم لذت ميبرد و هم احساس رضايت ميکند.

به غير از اينکه در مملکت ما دولت اجازه تعويض نام را به افراد نميدهد مگر اينکه شما نامی غير مذهبی داشته باشيد و خواستار اين باشيد که نامتان را به يک اسم مذهبی برگردانيد که با اين امر موافقت ميکنند ،عمده اجتماع و خانواده ها هم اين تعويض را ناهنجار ميدانند و اصلا عرف پذير نيست. 

 از خير دولت بگذريم فردی نامش را دوست ندارد و از آن راضی نيست در بين اطرافيان خواستار تعويض نام خود ميشود و ميخواهد او را به نامی ديگر صدا کنند .کسی ميپذيرد؟اولين نفر مادر شخص به شدت ناراحت ميشوند که: تو خجالت نميکشی اين همه برايت زحمت کشيدم مگه اسم صفدر چشه که ميخواهی بگذاری داريوش، شيرم را حلالت نميکنم ..!

پدر : لياقت نداری بيچاره !هر چيزی لياقت ميخواهد پاشو از جلو چشمم دور شو..!

اطرافيان : بابا چه کاريه ما اصلا به اين اسمت عادت کرديم واااااا حالا مگه اسمت چه ايرادی داره ...!

کودک من که امروز با شنيدن نامش ميخندد و رويش را به سويم برميگرداند فردا روز بايد اين اندازه اختيار داشته باشد که باز هم از شنيدن نامش لذت ببرد و لبخند رضايت بر لبانش بنشيند.

خودسازی و چاره جويی را از خودمان شروع کنيم آنچه را که خوراک ذهنمان کردند را بيرون بياوريم و به آن بيانديشيم ،به درست و غلط بودن آن دقت کنيم آينده از آن فکر و ديدگاه ماست . از ما گذشت کودکان فردايمان را دريابيم.

/ 4 نظر / 7 بازدید
کورش

سلام: تشکر از اینکه بهم سر زدی و تبریک گفتی ، درود بر تو که هر دفعه به مطالب مهمتری اشاره میکنی و امیدوارم با خواندن این مطالب به عمق آنها هم فکر کنیم و ببینیم که نقاط ضعف فرهنگی ما کجاست و برای تکمیل نمودن آنها قدم برداریم ، موفق و پیروز باشید.

atefeh

HOOOOOORA baaz ham mishe nazar dad ;)

matin

آرام و تنها همچون هميشه ی تاريخ ...سلامممممم....خوبی...وب زیبا و مطالب زیبا تری داری...خوشحال میشم به من هم سر بزنی...موفق باشی

پدرام دانش

سلامی ديگر ..... موافقم .... ضمن این که اگر پدر و مادرها؛ هنگام انتخاب نام؛ کمی زحمت کشیده و مغزشان را به کار بیاندازند؛ نیازی به تغییر نام و تحمل تبعات آن نخواهد بود.