بعد از مدتها

پدر بزرگوار من مثل يا تکيه کلامی دارند ، که از بچگی به ياد دارم به کار ميبردند . هر وقت هر کدام از ما بچه هايشان بی عقلی يا نادانی انجام ميداديم ، يا اينکه بهانه ميگرفتيم که بيحوصلگی و آويزونی به دار دنيا را پيش ميکشيد ، ميگفتند شما را بايد همان بچگی که کارهای عجيب و غريب ميکرديد ميبردم ، پشت ضريح اسماعيل طلا يک طناب به گردنتان ميبستم ، چند روز ميمانديد يا انقدر آفتاب ميخورديد همين يک نقطه عقلتان هم ميپريد و خيال ما راحت ميشد يا شفا ميگرفتيد . حالا بنده برای اين صاحبخانه پرشينمون هم ياد همين صحبت پدر افتادم ، البته هنوز هم دير نشده آقايون و خانمهای محترم يک نخی ، طنابی ، چيزی ببندين به اين شبکه جهانی يک سرش هم به هر زيارتگاهی که نزديکتون هست ببنديد حالا حضرت عبدالعظيمی ، مسجد جمکرانی ، امامزاده صالحی ..جايی که بلکه اين هم يا شفا بگيرد يا از بيخ و بن کنده بشود خيال ما جماعت را راحت کند .

از مهد پسرکمان نامه آمده که هديه ای تا مبلغ ۴۰ درهم خريداری کنيد و به مهد تحويل بدهيد ، در جشن آخر ترم از طرف سانتا به کودک هديه داده ميشود . هم ياد عمو نوروز غريب افتادم و هم ياد خساست عمو نوروز که هيچ وقت عيدی و هديه از طرف ايشان به ما داده نميشد و هم ياد کودکی از دست رفته !

عروسک زيبايی همانند باربی را تلويزيون ال بی سی تبليغ ميکرد . به نظر ميامد اعراب هم بالاخره عروسک ملی خود را تحويل کودکانشان دادند . اما نه عروسکی مثل سارا ! اين عروسک ، زيبا و مدرن بود اندام و چهره اش شبيه باربی آمريکايی بود ، اما ميان لباسهايش جانماز و روسری بزرگی هم نشان دادند . باربی سوق و سليقه دختر بچه ها را تغيير ميداد و آنها را از دنيای کودکی به دنيای بلوغ و بزرگی پرتاب مبکرد در مقايسه سارا نماد ملی ما است و چهره او با ابروان کمانی و چشمان درشت مشکی و موهای بلند حالت دار يک دختر زيبای شرقی را به نمايش ميگذارد اما اندام او توجه دخترکان را به خود جلب نميکند . سارا و دارا ممکن است وظيفه خود را در برابر حفظ سنن و ارزشهای به ميراث رسيده انجام دهند اما تکليف کودک را در مقابله با دنيای مدرنيسم روشن نميکنند . باربی دست کودک را گرفته و به دنيايی ميکشاند که سارا هم اگر ميتوانست لباسش را عوض ميکرد و پشت سر او ميدويد ( زم ) شايع بود که اعراب سفارش ساخت عروسکی با نام ليلا را به طراحان ايران دادند تا آنها هم عروسک ملی و مسلمان داشته باشند ، اما اين عروسک مدرن و زيبايی که من ديدم شباهتی با سارا نداشت و در عين لباس سنگين و زيبايی که به تن داشت دارای اندام بالغ و زيبايی هم بود و در ضمن نه مثل باربی در حال گوش دادن به موسيقی و تفريح بود و نه مثل سارا نماد زن گيلکی و عشايری با آن همه کار سخت بود ، فقط کار روزمره يک زن معمولی را انجام ميداد .

مسئله بعدی هم که دانستن و خواندنش خالی از لطف نيست معرفی همسر به عنوان محافظ توسط نمايندگان مجلس است . باز بگوييم زنان را در نظر نميگيرند و اين آقايون هميشه بانوانشان را تحت نظر دارند (دوره آخرالزمان شده ، باور کنيم .)منتها من فکر ميکنم اين نمايندگان آقا در پاسخ و قدردانی از آن نمايندگان خانمی که طرح دوهمسره شدن آقايان را ارائه کردند اين پيشنهاد را کردند ، که ثابت کنند اصلا و ابدا از آزادی سواستفاده نميکنند و هميشه در کنترل همسران گرامی باقی ميمانند .

حرف حساب اول اينکه متاسفم که هر روز بايد ميل تکراری برايتان بفرستم ، تا حال و احوالی از دور پرسيده باشم که مثلا حق فرزندی را ادا کرده باشم ، از فرزند بودن خودم شرمنده ام !

دوم هم اينکه هر کريسمس فيلمی ببين که تو را به ياد زيباييهای زندگی بياندازد . ( منظور از کريسمس سال نو است شما نوروز در نظر بگيريد ) اگر هم فيلمی يافتيد که زيبايی از اين دنيای وانفسا نشان ميداد به من معرفی کنيد .

سوم هم مکن کاری که بر پا سنگت آيد !!

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيب هاي سرخ و زرد

سلام ؛ خسته نباشيد ؛ از اطلاعاتی مفیدی که در خصوص عروسکها داده ايد ؛ به سهم خودم تشکر ميکنم ؛البته چندين بار هم برای زنده نگه داشتن ياد بم تشکر کردم و خسته نباشيد گفتم ؛ اما کامنت با مشکل مواجه شد و ارسال نشد/ سبز باشيد و برقرار

ليدا

حالا اون عروسک ليلا ميخواد مظهر چی باشه ؟!‌؟!

خدا بيامرز

سلام عليکم / بالاخره عيبش رفع شده گويا! / پرشن بلاگ رو می گم / می شه کامنت هم گذاشت / اين عروسکهای ملی مارو هم که انگار واسه موزه مردم شناسی طراحی کردند! / بچه بيچاره چطور با يه عنصر ماقبل تاريخ ارتباط برقرار کنه آخه؟ / در مورد محافظ هم همين عشرت شايق خوبه / گردن می بره و شلاق می زنه و از اين کارا!

لیموترش

سوم: چی کار کردی که سنگ به پات اومده؟ دوم: من این اواخر my best frind wedding رو دیدم که خیلی به نظرم خوب اومد. بدک نیست. اول: تاسف دردی رو دوا نمی کنه. از جملات جدید تر استفاده کن!!D:

پدر(نم نم)

کريسمس مبارک...همچنشن شب يلدا....بوس و بای!

سارا

وبلاگ زيبايي دارين خانوم خانوما!

علی

هیچ معلوم هست کجایی خانم؟

لیموترش

آرزووووووووووووو خانوووووووووووووم! کجایییییییییی؟ گم که نشدی خدایی نکردههههه؟!!